سوالات متداول | بوکارو

خلاصه کتاب مفهوم جدیدی هست که اخیرا شایع شده. خلاصه کتاب، معرفی کتاب نیست؛ بلکه چکیده‌ای کامل و فشرده‌شده از صفر تا صد کتاب هست. درواقع خلاصه کتاب ایده‌ی اصلی و مغز کلامِ هر کتاب رو در قالب فشرده‌شده و کوتاه‌تر ارائه می‌کنه تا افرادی که حوصله‌ی خوندنِ متن طولانی کتاب‌ها رو ندارن یا به‌خاطر شرایط زندگی، دچار کمبود وقت آزاد هستن؛ همچنان امکان استفاده از مطالبِ غنیِ کتاب‌ها و رشد در زمینه‌های مختلف زندگی رو داشته باشن.

به‌هیچ‌عنوان. نه توی ایران و نه توی هیچ نقطه‌ی دیگه‌ای از دنیا، خلاصه کتاب حقوق ناشر و نویسنده‌ی کتاب رو نقض نمی‌کنه. خلاصه‌هایی که توی بوکارو قرار می‌گیره، چیزی فراتر از مختصرسازی پاراگراف‌ها و صفحات کتاب هست؛ درواقع اعضای تحریریه بوکارو ازطریق منابع مختلف، کتاب‌ها رو مطالعه می‌کنن و قسمت‌هایی که از نظرشون اهمیت بالایی دارن، به زبان عامیانه و متفاوت از متنِ کتاب به مخاطب انتقال می‌دن. از اون‌جایی که ممکنه نقاط پراهمیت هرکتاب برای هرنفر متفاوت باشه، بنابراین خلاصه کتاب، برداشت فشرده‌شده‌ی خلاصه‌گر از کتاب هست. جدا از این امر، خلاصه کتاب راه جایگزینی برای کتاب‌خوندن نیست‌؛ بلکه راهی برای تشویقِ افراد به مطالعه‌ی آگاهانه و هدفمند و انتخاب صحیح کتاب‌ها هست.

خلاصه‌های متنی بوکارو حداکثر در ۱۵صفحه و خلاصه‌های صوتی حداکثر در ۲۰صفحه ارائه می‌شن. دلیل این انتخاب به مشکل و مسئله‌ای مربوط می‌شه که تاب و توانِ مطالعه‌ی متون بلند و طولانی رو از افراد می‌گیره. طی سال‌های گذشته و رشد اینترنت و عادت‌کردنِ آدم‌ها به مطالب کوتاهی که هرروز توی اینترنت منتشر می‌شن، بازه‌ی توجه به کمترین حدِ خودش، یعنی ۸ثانیه رسیده. ضمن اینکه آمارها آستانه‌ی تمرکز رو حول‌و‌حوش ۲۰دقیقه معرفی می‌کنن؛ بنابراین برای اینکه با این واقعیت تعارض ایجاد نشه، بوکارو سعی می‌کنه تا مغز مطلب رو تا جای ممکن در کوتاه‌ترین شکل ممکن ارائه کنه؛ اما خیالت راحت باشه؛ بوکارو مطلبی رو از قلم نمی‌ندازه و همچنان اصل مطلب کتاب‌ها رو بهت انتقال می‌ده.

برای انتخاب کتاب‌ها، بوکارو چندین معیار رو مدنظر قرار می‌ده؛ ازجمله معیارهای مهم، کتاب‌های شاخص و جدیدی هستن که به‌تازگی توی بازارهای خارجی منتشر شدن و از مفیدبودنِ مطالب‌شون اطمینان وجود داره. علاوه‌بر این، بوکارو کتاب‌هایی رو برای خلاصه‌کردن انتخاب می‌کنه که آمارهای آنلاین از تقاضای زیادشون خبر بدن. مطمئن باش، کتابی که زرد باشه و حرف‌های توخالی بزنه، جایی توی کتاب‌خونه‌ی بوکارو نداره؛ چون‌که بوکارو می‌دونه چقدر زمان برای تو اهمیت داره!

متاسفانه فعلا نه، چون‌که بوکارو از ساختار خاصی برای خلاصه‌کردن کتاب‌ها استفاده می‌کنه که سازگارشدن با این ساختار برای افرادی که خارج از تیم تحریریه‌ی بوکارو باشن، چندان ساده نیست؛ اما اگه به این کار علاقه داری، می‌تونی از قسمت فرصت‌های شغلی، برای بوکارو درخواست عضویت توی تیم تحریریه رو بفرستی؛ بوکارو که از اضافه‌شدن آدم‌های جدید و باحال و باانگیزه به تیمش شدیدا خوشحال می‌شه.

چرا که نه؛ می‌تونی از قسمت «پشتیبانی» که پایین‌ترین نقطه‌ی صفحه قرار گرفته و بخش «پیشنهاد کتاب»، کتاب موردنظرت رو برای خلاصه‌کردن معرفی کنیم. اگه با معیارهای بوکارو هماهنگ باشه حتما خلاصه‌ش می‌کنیم.